Quadrant & Offset Quadrant Shower Enclosures - 1950 mm Height 8mm Thick
Couldn't load pickup availability
Required Products
The 800 x 800 quadrant shower enclosure comes with 8 mm tempered clear glass panels on all sides, as well as 30 mm space for easy adjustment during installation. It has metal double top and double bottom rollers that are accompanied by a beautiful metal handle as well.
Shower wastes and shower trays are also available.
Features and Benefits:
- 1950 mm height
- 8 mm tempered clear glass
- 30 mm adjustment space for easy installation
- 800 x 800 quadrant shower
- White metallic detailing
- Metal handle
- Metal frames
- Metal double top and double bottom rollers
| Product Code | TRBO8OX80Q8-1950 |
| Type | Glass Panels, Shower Enclosures |
| Finish | White Metallic |
| Colour | Metallic |
| Style | Modern |
| Height (mm) | 1950 |
| Quadrant Dimension (mm) | 800x800 |
| Glass Thickness | 8mm |
| Adjustment Space | 30mm |
| Features | 8mm Glass, Easy Clean |
| Guarantee | 10 Years |
Delivery
UK Mainland
Estimated delivery time is 2-3 working days for UK Mainland.
International Delivery
International delivery time vary country to country.
To read more about shipping, delivery and shipping information.
Frequently Bought Together
Related Collection
Related Products
We’d love your feedback.
Share your experience with us.
Quadrant & Offset Quadrant Shower Enclosures - 1950 mm Height 8mm Thick
Recently Viewed Products