Traditional Bath Shower Mixer with Kit Wall Mounted - Polished Gold
Couldn't load pickup availability
Required Products
Frequently Bought Together
Product Description
This bath shower mixer consists of a fine bath tap with intricate holes made to handle high pressure, two beautifully designed cross-head valves with a white centre, a spout, and a handle to switch the water flow from one outlet to another. The valves have a thin neck with a broader body and good grip and the spout on the other hand is fixed, curved, and broader towards the end.
The water pressure, as well as the temperature, can be controlled effortlessly by hand. This piece has been made with the best quality brass that makes it solid enough to stand the test of time.
It comes with an amazing 15-year product guarantee.
Features:
- Made of brass
- A traditional cross-head design
- Easily installed
- Comes with a good-quality ceramic disc
- Easy to clean
- Classic and elegant gold-coloured
- Manually controlled
- Has a 15-year product guarantee
- Also has a 2-year guarantee for the gleaming finish
Flow Rate Bath
- 0.2Bar: 9L/min
- 0.5Bar: 10.5L/min
- 1Bar: 12.5L/min
- 2Bar: 17L/min
- 3Bar: 20.2L/min
Flow Rate Shower
- 0.2Bar: 6L/min
- 0.5Bar: 7.6L/min
- 1Bar: 8.8L/min
- 2Bar: 12L/min
- 3Bar: 15L/min
Product Information
| Product code | TR76275WMG |
|---|---|
| Type | Wall Mounted Bath Shower Mixers |
| Shape | Round |
| Style | Traditional |
| Material | Brass with PVD Coating |
| Finish | Polished Gold |
| Colour | Gold |
| Mounting type | Wall Mounted |
| Height | 316mm |
| Projection | 185.5mm |
| Number of tap holes | 2 Holes |
| Minimum water pressure (bar) | O.5 bar |
| Handle type | Crosshead , Dual Control |
| Number of outlets | 2 Outlets |
| Cartridge type | Ceramic Disc |
| Manufacturer guarantee | 15 years |
Shipping Information
Delivery
UK Mainland
Estimated delivery time is 2-3 working days for UK Mainland.
International Delivery
International delivery time vary country to country.
To read more about shipping, delivery and shipping information.
Related Collection
Related Products
We’d love your feedback.
Share your experience with us.
Traditional Bath Shower Mixer with Kit Wall Mounted - Polished Gold
Recently Viewed Products
