Chrome 3 Outlet Concealed Thermostatic Shower Mixer Valve
Couldn't load pickup availability
Required Products
The durability of the 3 outlet thermostatic shower valve is provided by high-quality brass manufacturing, balancing the aesthetics of this piece with utility. Prolonged usage is assured with rust-resistant and abrasive-proof qualities, enabling it to remain brand new even with vigorous everyday usage.
Minimum water pressure of 0.5 bar is required for the shower mixer tap to work with flawless usability. It is adaptable to the plumbing systems of all modern homes and provides quick fixation and easy installation.
What makes the product ideal is the minimal effort required to keep it clean, making your everyday routine much more manageable. Designed to be mounted in a vertical orientation, the three outlet shower valve also helps seal pipework behind the walls for a clutter-free interior.
Set the right mood and ambience with minimal detail, which allows no room for unwanted leaks and drips. This functionality is powered by a ceramic disc cartridge that seals all outlets when not in use, making the modern concealed shower mixer valve an embellishment worth having.
Allowing the balance of comfort and luxury, this triple outlet concealed shower valve flawlessly completes the practicality of your space, assured in quality by a 15-year manufacturer’s guarantee.
Features and Benefits:
- Product Composition: Brass with chrome finish
- Minimum water pressure requirement: MP 0.5
- Concealed wall mounted design with 3 outlets
- Round lever handles with dual controls
- Minimally designed rectangular backplate
- Vertical orientation
- Ceramic disc cartridge
- Thermostatic temperature controls
- Height: 215mm
- Width: 120mm
- Manufacturer’s guarantee: 15 Years
| Product code | TREOS15681A |
|---|---|
| Type | Concealed Thermostatic Shower Mixer Valve |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Color | Chrome | Rust-resistant | ✓ |
| Number Of Outlets | 3 Outlets |
| Handle Type | Round, Lever Handles & Dual Control |
| Shape | Rectangular |
| Orientation | Vertical |
| Temperature Control | Thermostatic |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Height | 215mm |
| Width | 120mm |
| Minimum water pressure requirement | 0.5 MP |
| Manufacturer guarantee | 15 Years |
Delivery
UK Mainland
Estimated delivery time is 2-3 working days for UK Mainland.
International Delivery
International delivery time vary country to country.
To read more about shipping, delivery and shipping information.
Frequently Bought Together
Related Collection
Related Products
We’d love your feedback.
Share your experience with us.
Chrome 3 Outlet Concealed Thermostatic Shower Mixer Valve
Recently Viewed Products
