Quadrant & Offset Quadrant Shower Enclosures - 1950 Height 8mm Thick
Couldn't load pickup availability
Required Products
The 900 x 760 quadrant shower enclosure is the perfect example, as it is built to be a fully functional experience for you. 1950mm in height, these quadrant shower cubicles are enclosed within 8 mm tempered clear glass from all sides. It also comes with 30 mm space for easy adjustment when you are installing it so that the fitting is perfect.
Shower wastes and shower trays are also available.
Read more about shower enclosures in one of our blogs: How To Maximise Return On Investment From A Bathroom Renovation
Features and Benefits:
- 1950 mm height
- 8 mm tempered clear glass
- 30 mm adjustment space for easy installation
- 900 x 760 quadrant shower
- Metallic finish
- White metallic detailing
- Metal handle
- Metal frames
- Metal double top and double bottom rollers
| Product Code | TRBO90X76Q8 |
| Type | Glass Panels, Shower Enclosures |
| Finish | White Metallic |
| Colour | Metallic |
| Style | Modern |
| Height (mm) | 1950 |
| Quadrant Dimension (mm) | 900x760 |
| Glass Thickness | 8mm |
| Adjustment Space | 30mm |
| Features | 8mm Glass, Easy Clean |
| Guarantee | 10 Years |
Delivery
UK Mainland
Estimated delivery time is 2-3 working days for UK Mainland.
International Delivery
International delivery time vary country to country.
To read more about shipping, delivery and shipping information.
Frequently Bought Together
Related Collection
Related Products
We’d love your feedback.
Share your experience with us.
Quadrant & Offset Quadrant Shower Enclosures - 1950 Height 8mm Thick
Recently Viewed Products