1950 mm Height Sliding Shower Enclosure - 8mm Tempered Glass Panels
Couldn't load pickup availability
Required Products
The sliding glass shower enclosure is composed of 8 mm clear tempered glass, allowing for 30 mm adjustments on each side during installation. The glass is fitted inside metal top and double bottom rollers, along with a metal handle for convenience and mobility.
Features and Benefits:
- 1950 mm height
- 8 mm tempered clear glass
- 30 mm adjustment space for easy installation on each side - total 60 mm
- 1600x1950 mm Sliding door
- Metallic finish
- White metallic detailing
- Metal handle
- Metal frames
- Metal double top and double bottom rollers
Shower wastes and shower trays are also available.
Read more about shower enclosures in one of our blogs: How To Maximise Return On Investment From A Bathroom Renovation
| Product Code | TRBO160SD8 |
| Type | Glass Panels, Shower Enclosures |
| Finish | White Metallic |
| Colour | Metallic |
| Style | Modern |
| Height (mm) | 1950 |
| Width (mm) | 1600 |
| Glass Thickness | 8mm |
| Adjustment Space | 60mm |
| Features | 8mm Glass, Easy Clean |
| Guarantee | 10 Years |
Delivery
UK Mainland
Estimated delivery time is 2-3 working days for UK Mainland.
International Delivery
International delivery time vary country to country.
To read more about shipping, delivery and shipping information.
Frequently Bought Together
Related Collection
Related Products
We’d love your feedback.
Share your experience with us.
1950 mm Height Sliding Shower Enclosure - 8mm Tempered Glass Panels
Recently Viewed Products